Biuletyn Biura Parlamentu Europejskiego - lipiec/sierpień 2024
Dowiedz się więcej o wydarzeniach organizowanych przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce w ostatnim miesiącu.
ZAPROSZENIA
Językowa gra miejska na Europejski Dzień Języków we Wrocławiu
Już 26 września 2024 z okazji Europejskiego Dnia Języków zapraszamy do Wrocławia na wyjątkową grę miejską PoliGRAta Językowa! Będziemy poznawać różne kultury, uczyć się przydatnych fraz w wielu językach, pokonując piechotą przestrzenie w okolicach wrocławskiego Rynku. Do udziału w grze zapraszamy drużyny od 2 do 5 osób.
Gra będzie aktywna w czwartek, 26 września od godz. 10:00 do 13:30. Odbiór pakietów startowych będzie możliwy między 10:00 a 10:30. Przewidywany czas zabawy to około 2,5-3 godziny. Z grą startujemy w Domu Europy we Wrocławiu (Punkt Informacyjny Unii Europejskiej) przy ul. Widok 10. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce, a także w wydarzeniu na Facebooku. REJESTRACJA: https://poligrata-jezykowa.pl/
AKTUALNOŚCI
Briefing techniczny dla mediów na temat powołania nowych władz PE
Powołanie nowych władz Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej było tematem briefingu technicznego dla mediów, zorganizowanego 8 lipca 2024 przez Biuro Parlamentu Europejskiego oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Szef Biura PE w Polsce Witold Naturski i ekspert Przedstawicielstwa KE Filip Skawiński przedstawili procedurę i historię konstytuowania się nowych władz UE. O politycznych i praktycznych aspektach powoływania władz mówił Janusz LEWANDOWSKI, poseł do Parlamentu Europejskiego i były komisarz Unii Europejskiej do spraw budżetu (2009-2014). Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Biura Parlamentu Europejskiego, przy ul. Jasnej 14/16a w Warszawie. Wzięło w nim udział 26 dziennikarzy z mediów krajowych i lokalnych, z czego część zdalnie. Na miejscu obecne były ekipy telewizyjne, które przeprowadziły wywiady z panelistami.
Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym
Tradycyjnie, jak co roku Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce było partnerem Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który odbył się od 27 lipca do 4 sierpnia. Podsumowaliśmy ostatnią edycję Nagrody Publiczności LUX, prezentując zwycięski film oraz pozostałe nominowane obrazy. Codziennie na naszej scenie koncertowej na kazimierskim Rynku gościliśmy także artystów prezentujących różne gatunki muzyczne. Była to dobra okazja, aby porozmawiać o nowo wybranym Parlamencie Europejskim oraz programach realizowanych przez Biuro PE w Polsce. W organizowanych przez nas quizach z nagrodami sprawdzaliśmy i poszerzaliśmy wiedzę o Parlamencie Europejskim. Już teraz zapraszamy do Kazimierza za rok, a niebawem na pokazy filmów nominowanych do kolejnej edycji Nagrody Publiczności LUX.
Literacki Sopot
Środek lata, Sopot – nadmorski kurort, i literatura. Tegoroczny festiwal był okazją do zaprezentowania literatury krajów leżących nad Morzem Bałtyckim. 120 gości i gościń, w tym 17 twórców i twórczyń z Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy i Szwecji; 74 wydarzenia: spotkania autorskie, debaty, warsztaty i spotkania dla dzieci, czytania performatywne, Ptasie Radio, gra miejska oraz projekcje filmowe, w tym pokaz „Pokoju nauczycielskiego”, tegorocznego laureata Nagrody Publiczności LUX.Obecność Parlamentu Europejskiego na festiwalu podkreśliła znaczenie literatury w promowaniu jedności i dialogu ponad granicami. Tegoroczna edycja była także okazją do upamiętnia 20. rocznicy rozszerzenia UE z 2004 roku, kiedy do Unii Europejskiej przystąpiły między innymi Polska, Estonia, Łotwa i Litwa. Poprzez panele dyskusyjne, wystawy i prezentacje książek, Parlament Europejski podkreślił, jak rozszerzenie wzmocniło współpracę kulturalną między państwami bałtyckimi, czerpiąc ze wspólnych wartości na rzecz pogłębienia integracji europejskiej. Festiwal objęła swoim patronatem honorowym Iliana Ivanowa – unijna komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.